Sağlık Rehberi

Astım ve Tedavisi

Astım nedir?

ASTIM,bronş adı verilen hava yollarının kronik bir hastalığıdır. Hastaların,hava yollarında mikrobik olmayan bir iltihap vardır.

 

 ASTIM tanısı olan,şikayeti olmayan hastalarda bile havayollarında iltihap bulunmaktadır.

 

    Hava yollarında aşırı duyarlılık normal bir insanın hava yollarının karşılaştığında herhangi bir kasılmaya yol açmayan sigara dumanı,parfüm,yemek ve bazı diğer kokulara karşı aşırı bir tepki vererek bronşların daralması halidir.Bu temas sonucu öksürük krizleri ve nefes darlığı atakları ortaya çıkabilir.

ASTIM temelde genetik bir hastalıktır…

Astım belirtileri nelerdir?

   ASTIM semptomları bireyler arasında farklılık gösterebilir.En sık görülen semptom göğüsten gelen hışıltı (vizing) sesidir.Hava yollarındaki daralma sonucu nefes verirken ortaya çıkar.

         Hangi bulgular ASTIM’ı düşündürmelidir?:

  • Nefes darlığı
  • Göğüste sıkışma hissi yada ağrı
  • Uzun süreli öksürükler
  • Uykudan uyandıran öksürük ve hışıltı
  • Soluk alıp verirken göğüsten ıslık sesi gelmesi

 

ASTIM RİSK FAKTÖRLERİ:

       Kişiyi astıma yatkın kılan KİŞİSEL FAKTÖRLER (genetik faktörler, atopi, hava yolu aşırı duyarlılığı, cinsiyet) ve genetik yatkın olanlarda astım gelişimine neden olan

ÇEVRESEL FAKTÖRLER (allerjenler,mesleki ajanlar,hava kirliliği,solunum yolu infeksiyonları,diyet ve ilaçlar,sigara dumanı maruziyeti) olmak üzere 2 grupta toplanmaktadır.

Astım Tanısı

       Çoğu hastada tanı,hastanın öyküsü ve semptomlarının özelliklerine göre kolayca konulabilir.

  Ailesel allerjik hastalık ve/veya Astım öyküsü olması tanı için oldukça önemlidir.ASTIM semptomları gece ve sabaha karşı daha sık ortaya çıkabilir.Tetikleyici faktörler (allerjen,egzersiz,hava kirliliği, sigara dumanı maruziyeti,solunum yolu infeksiyonları vs.) ile karşılaşıldığında öksürük,göğüste hışıltı sesinin duyulması ya da nefes darlığının oluşması Astım tanısı için önemli özelliklerdir.

       Öykü ve hastanın muayenesi ile büyük ölçüde tanı konulabilmesinin yanında ek laboratuvar incelemelerine de çoğu zaman gereksinim duyulmaktadır.

Astım testleri

  • Solunum fonksiyon testleri (spirometri)
  • Bronş provokasyon testleri
  • Tetikleyicilerin belirlenmesi (Deri prick testleri ve intradermal testler)

      Solunum fonksiyon testleri hem Astım tanısı konulmasında,hemde hastalık şiddetinin belirlenmesinde ve hastanın takibinde çok önemlidir.

 

Astım tedavisi ve izlem

         Astımda kontrole dayalı tedavi uygulanır.Hastalık kontrolünün sağlanması için birkaç basamağın birlikte uygulanması gerekmektedir.Astım,

1) İlaçların düzenli ve doğru kullanılması,

2) Tetikleyicilerden kaçınılması (çevre kontrolü) ve

3) İyi bir hekim hasta işbirliği ile kontrol altına alınabilir.

       Her üç basamakta hastaya iyi eğitim verilmesi başarı için olmazsa olmazımızdır.

Astım hastalarında bronşlarda mikrobik olmayan inflamasyon olduğu için buna yönelik ilaçların kullanılması çok önemlidir.Anti-inflamatuvar etkiye sahip en etkili ilaçlar kortizonlardır. (Kortikosteroid).

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir