Sağlık Rehberi

Doğum Sonrası Eski Formunuza Dönebilirsiniz

 

Doğum sonrası anne için tam bir adaptasyon dönemidir. Anne bir yandan bebeği ile yeni bir hayata alışmaya çalışırken, diğer yandan da gebelik sürecinde vücudunda oluşan değişikliklerle yüzleşir.

Derideki çatlaklar aslında gerilmeye bağlı olarak cilt altı dokulardaki yırtıklardır. Bu yırtıklar için besleyici losyon-kremlerin kombine kullanımı faydalı olmaktadır. Yine karında göbek altında kalan çatlaklar karın germe operasyonu ile uzaklaştırılabilir.

Doğum sonrası göğüslerde hacim kaybı görülür. Göğüslerde küçülme veya sarkma ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise emzirme sürecinde büyüyen göğüsler sonrasında da büyük kalır. Küçük ve sarkma olmayanlarda uygun boyutta kullanılan “meme protezi” ile hem meme hacmi artırılır hem de sarkma etkileri giderilir. Sarkan memelerde ise “meme dikleştirme” ameliyatları tercih edilir. Meme dikleştirme ameliyatı ile aynı seansta meme protezleri de kullanılarak bir miktar büyütme de yapılabilir. Gebelik sonrası memelerde oluşan büyüme kalıcı ise “meme küçültme” ameliyatları tercih edilir. Meme ameliyatlarını takiben anne ortalama 10 gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir. Gebelik sonrası hormonal değişimler ve dolayısıyla memelerin son halini alması 1 yıl kadar sürdüğünden bu süre dolmadan ameliyat olmak uygun değildir. Yine emzirme dönemi bitene kadar meme ameliyatları uygun değildir.

PÜRÜZSÜZ VE GERGİN BİR KARIN

Gebelik sonrasında özellikle göbeğin alt kısmında görülen sarkma, gevşeklik, çatlaklar ve karnın tümünde görülen şişlik anneleri rahatsız eden sorunların başında gelir. “Karın germe” işlemi sırasında sarkan deri özellikle göbek altında yoğunlaşan çatlaklar ile birlikte çıkarılıp, orijinal göbek korunarak hastaya daha yeni bir göbek deliği oluşturulmaktadır. Karın germe işlemi sonrasında oluşan ameliyat izi bikini altında kalacak kadar aşağıda ve gizli planlanır. Aynı seansta yapılacak “Liposuction” işlemi de bölgesel yağlanmalardan kurtulmayı sağlayacaktır. Karın germe işlemi sonrasında anneler 2-3 hafta içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler.

İNCELİRKEN SIKILAŞIN

Doğum sonrası verilen kilolara rağmen karın, basen, bel, sırt, diz içleri, bacak içi yağlanmalarının tedavisinde liposuction en başarılı tedavi yöntemidir. Kısa sürede iyileşme ve düzelme sağlayan bu yöntemle doğum kilolarının son izlerinden kurtulabilirsiniz.

ÇATLAKLAR KÂBUS OLMASIN

Derideki çatlaklar aslında gerilmeye bağlı olarak cilt altı dokulardaki yırtıklardır. Bu yırtıklar için besleyici losyon-kremlerin kombine kullanımı faydalı olmaktadır. Yine karında göbek altında kalan çatlaklar karın germe operasyonu ile uzaklaştırılabilir.

 

YÜZDE OLUŞAN LEKELERE ÇÖZÜM

Kadınların çoğunun yüzünde gebelik döneminde lekeler oluşur. Bu lekeler gebelikte artan hormonların etkisi ile melanotropin maddesinin artması ile meydana gelir: Lazer ve peeling uygulamaları ile bunlara müdahale etmek mümkündür.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir