Göğüs Estetikleri

Göğüs Estetikleri

Göğüsler kadının beden görünümde fiziğini tamamlayan yapılardır. Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar. Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük veya büyük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır.

Meme büyütme işleminde kullanılan günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir. Bunun dışında zaman içinde enjeksiyon ile memeye bazı maddeler (dolgu maddeleri, yağ enjeksiyonu gibi) verilmesi denenmiş, ancak tatmin edici sonuç elde edilememiştir. Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.

Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalmanızda ,bebek sahibi olmanızda ve emzirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Silikonun süte geçmesi sözkonusu değildir. Silikon molekülü meme protezi yaralanıp silikon,protez dışına dağılsa dahi süt kanallarına geçip süte karışamayacak kadar büyük bir moleküldür.

Kadınlarda özellikle hamilelik sırasında memelerde büyüme ve ardından emzirme sonrası memelerde küçülme ve hacim kaybı ile sık karşılaşılmaktadır. Bu tür durumlarda silikon protez yerleştirilerek istenilen büyüklükte göğüslere kavuşmak mümkündür. Ek olarak emzirme sonrası memelerde sarkma da varsa büyütme ameliyatı ile birlikte deri sarkması da düzeltilebilir. Ancak bu ameliyatlar için emzirme süreci bittikten sonra 6 ay beklenmesi uygun olacaktır. Çünkü emzirme bittikten sonra memenin şekil değişir, kimi kadınlarda meme bir miktar toparlanabilir, kimisinde de sarkma artarak devam eder. Bu nedenle sonucu görmek için beklemek gerekecektir.

Meme dikleştirme ameliyatında sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir ve dikleşme sağlanır. Amaç meme dokusunda sarkma olan kişilerde , memenin eski pozisyonunu ve dikliğini sağlamaktadır. Bu ameliyatta meme dokusu çıkarılmaz, memenin dolgunluğunu sağlamak için kullanılır.

Bazı hastalarda sarkma ile birlikte meme dokusunda küçülme de vardır ve memede dolgunluğu sağlamak için silikon meme protezi de koymak gerekebilir. Özellikle meme dokusu azalmış , incelmiş hastalarda bazen varolan meme dokusu , dikleşmeyi sağlamaya yetmez ; bu durumda hem dikleştirme hem de ufak bir implant ile meme büyütme yapmak gerekir. Tek seferde meme silikonu ve meme dikleştirme ameliyatı çok sık yapılan ameliyatlardandır. Uygun hastalarda, sadece meme protezi konarak da sarkıklık ortadan kaldırılabilir.

Doğumsal olarak göğüslerden biri diğerinden daha küçük, ve asimetrik olabilir. Aslında çift olan organlar arasında hiçbir zaman ayna simetrisi olmaz. Bundan dolayı normalde kadınların çoğunluğunda iki göğüs ölçüsü birbirinden farklıdır. Eğer bu fark fazla ise kadının sosyal ve cinsel hayatı ciddi ölçüde etkilenir. Asimetrik memesi olan kadınlar sütyen alırken büyük olan memeye uygun ölçü alır e küçük tarafın içini genellikle pamukla doldurur. Bu durum eksiklik ve yetersizlik hissi ile birlikte kişide mayo giyememeye, sosyal ortamlardan kaçınmaya ve cinsel hayatta güvensizliğe sebep olur. Bu  farklılık kişnin isteğine göre büyük memeyi küçülterek veya küçük memeyi büyüterek ortadan kaldırılabilir.

Büyük göğüs ölçüsüne sahip bayanlarda, göğüsleri gizlemeye çalışmak,  ağırlığını taşımak, hareket kısıtlılığı, uygun beden sütyen ve kıyafet bulamamak tek tek ele alınınca basit şikayetler gibi görünse de, bunların hepsini alt alta topladığınızda kabusa dönüşebilir. Aynı zamanda göğüslerin normalden daha büyük olması kadının fiziki görüntüsünü bozmasının yanı sıra, boyun, sırt, omuz ağrılarına, normal dik duruş pozisyonunun bozulmasıyla kamburlaşmaya, memelerin karın cildiyle temas eden alt yüzeyinin aşırı terlemesiyle pişik oluşmasına, mantar enfeksiyonlarına, sütyen askılarının omuz üzerinde derin izler bırakmasına,  sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalara ve sırtüstü yatarken nefes alma güçlüğüne neden olur.

Göğüs küçültme estetiği, memedeki fazla yağ, deri ve süt bezlerinin alınarak daha hafif ve estetik bir göğüs elde edilmesi işlemidir. Bu ameliyat ile memelere doğal bir görünüm kazandırılır, kişinin yaşamı kolaylaşır. Ameliyat sırasında meme başı ve ucu ile ana süt kanalları korunur. Ancak süt üreten bezlerin bir kısmı alınır. Az miktarda meme küçültme yapılmış, süt bezlerinden fazla doku çıkarılmamışsa ameliyat sonrası doğum yapan hastalarda normal veya normale yakın miktarda süt gelebilir. Sütün ne kadar azalacağı, ameliyatta süt bezlerinin ne kadar küçültüldüğüne bağlıdır. Bazı özel durumlarda, ileri derecede büyük göğüslere sahip ve genellikle doğurganlık çağını geçmiş kadınlarda, süt kanallarını koruyan ameliyat şekillerinin uygulanması mümkün olmaz ve bu hastalarda süt kanalları iptal edilir. Bu durumda emzirmek mümkün olmaz.

Estetik meme ameliyatları genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre formunu korur ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yine şekil bozukluğuna sebep olabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir