Sağlık Rehberi

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması, tip 2 diyabetle birlikte sık görülen ve karaciğer enzimlerinin yüksekliği ileseyreden bir hastalıktır. Karaciğer enzim yüksekliği yapabilen diğer nedenler dışlandıktan sonra bu tanı düşünülmelidir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Çoğu hastada hiç bir şikayet yoktur. Fakat bunun yanında genel halsizlik, yorgunluk, bulantı, karında rahatsızlık hissi, ve karın sağ üst kısmında karaciğer yerleşim yerinde ağrı şikayetleri olabilir.
Hekim muayene esnasında karın içinde asit, cillte spider anjiom denilen kırmızı lekeler, avuç içinde kızarıklık (palmar eritem), karaciğer büyümesi ve sarılık tespit edebilir.

Karaciğer Yağlanması Teşhisi

Yağlı karaciğer teşhisi koymak için bir takım kan testleri, biyomarkerlar, görüntüleme yöntemleri (ultrasonografi, tomografi, MR) kullanılır. laboratuvar tetkiki olarak karaciğer enzimleri (ALT,AST, ALP,GGT)’nde yükseklik tespit edilebilir. fakat karaciğer enzimleri normal de olabilir. Hastalığı teşhis eden kesin bulgular karaciğer biyopsisi ile konmakla birlikte hastalara nadiren biyopsi yapılır. Bunların yanısıra hipertansiyon varlığı, tek başına ALT yüksekliği ve insulin direnci tespit edilmesi de yağlı karaciğer hastalığı teşhisini kuvvetlendirir.
Yağlı karaciğer ve tip 2 birlikteliği sık görülür çünkü her iki hastalıkta da vücudda yağ (adipozit) doku artışı ve insülin direnci bulguları vardır. tip 2 diyabet hastalarının yaklaşık %15’inda yağlı karaciğer görülmektedir. Yağlı karaciğer hastalığı ise %60 oranında Tip 2 diyabette görülür.
Yağlı karaciğer hastalığı tespit edildiğinde hasta obez ya da fazla kilolu ise mutlaka kilo vermesi önerilir. Bunu için sağlıklı beslenme, porsiyon kontrolü ve fiziksel aktivite önemlidir. vücud ağırlığının %3-5’inin kaybedilmesi karaciğerdeki yağlanmayı azaltır, insulin direncini azaltır maalesef günümüzde yağlı karaciğeri tamamen tedavi eden bir ilaç olmamakla birlirkte vitamin E, pioglıtazon gibi ilaçların yağlı karaciere faydalı etkileri vardır, en iyisi yağlı karaciğeriniz varsa siz bugünden başlayarak hayatınızı değiştirmeye başlayın. Ne mi yapın,
yürüyün, koşun spor yapın, sağlıklı yiyeceklerle beslenin, ideal kilonuza kavuşmak için, bol bol su için, aşırı yağlı yiyeceklerden kaçının, az ve sık sık beslenin..Kendinize ve karaciğerinize değer verin.

Doktorumuz

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir