Sağlık Rehberi

Kolonoskopi

Kolonoskopi; kalın bağırsağın ışıklı, esnek, özel bir alet ile kısmen ya da tamamen incelenmesidir. Bu sırada ağrıyı önlemek için damardan hastayı rahatlatacak ancak uyanık tutacak miktarda sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilir. İşlem süresi barsak temizliğinin yeterliliğine, hastalık türüne, barsak yapısına göre değişiklik gösterir, ortalama süre 20 dakika -1 saattir.      Kolonoskopi yapılırken barsaktan 1-2 mm’ lik küçük parçalar alınabilir, iğne ile çeşitli ilaçlar verilebilir, polipler polipektomi olarak adlandırılan  yöntemle çıkarılabilir. Bu işlemlerin hiç birisi hasta tarafından hissedilmez, ağrı ya da başka bir rahatsızlığa neden olmaz.

İŞLEME HAZIRLIK
Kolonoskopide yeterli ve ayrıntılı bir inceleme için, kalınbağırsakta hiç dışkı kalmaması gerekir. Az miktardaki dışkı kalıntısı bile bağırsağın sonuna kadar ulaşılmasına ve değerlendirilmesine engel olur. İyi bir hazırlık yapıp hızlı sonuç almak için lütfen açıklamaları okuyun, önerilen diyete uyun, ilaçları tarif edildiği gibi kullanın.

1) SIVI DİYET

  • Randevu gününden 3 gün önce sabahtan başlayıp işlemden 2 saat öncesine kadar uygulanır.
  • İşlemden 3 gün önce sabahtan itibaren katı besinlerle içinde tane ve posa olan sıvı besinler yenilmez.
  • Kayısı ve şeftali suyu gibi koyu kıvamlı meyve suları, ayran, süt, çorba gibi berrak olmayan sıvılar içilmez.

DİYETTE İÇİLEBİLECEK SIVILAR:
Su, çay, ıhlamur, bitki çayları, tanesiz komposto suyu, süzülmüş et ve tavuk suyu, vişne suyu, elma suyu, gazozlar, şekerli su.. İçilmesi önerilen sıvı miktarı en az 3 litredir.

Bağırsağı boşaltmak için hangi ilacı kullanırsanız kullanın uyulması gereken sıvı diyet aynıdır

NOT: KOLONOSKOPİ VE GASTROSKOPİ BİRLİKTE YAPILACAKSA İŞLEMDEN 4 SAAT ÖNCE SIVI İÇMEYİ KESİN

OLASI KOMPLİKASYON(LAR)

Yapılacak ağrı kesici, sakinleştirici, spazm giderici ve lokal uyuşturuculara karşı allerjik reaksiyonlar; kolonoskopiye bağlı  bağırsak duvarında ya da asıcı zarlarında (mezenter) yırtılma; dalak, karaciğer gibi karın içi organlarında yırtılma, biyopsi yerinden kanama, polipektomi yerinden kanama veya delinme (hemen olabileceği gibi günler sonra da ortaya çıkabilir), polipektomi sırasında kullanılan aletlerin içeride takılması. Tüm bu komplikasyonlar için hastanede yatış, acil ameliyat, kan transfüzyonu ve tekrar kolonoskpi gerekebilir.

Polipler özelliklede küçük olanlar %5-10 oranında gözden kaçabilir, nadiren kolon kanseri de gözden kaçırılabilir. Kalın bağırsak yırtılması 1000 kolonoskOpide 1 görülür. Kanama polipektomiye bağlı olarak daha sık meydana gelir, hatta işlemden 2 hafta sonraya kadar da görülebilir.

Tüm bu komplikasyonlar acil ameliyat gerektirebilirler ve 1000 de birin altında ölüm riski taşırlar. Myokard infarktüsü, solunum zorluğu ve kalp durması gibi diğer ölümcül komplikasyonlrda nadir de olsa görülebilir. Kolonoskopi ile kalın bağırsak kanser gelişmeyeceğini garanti etmez. Fakat poliplerin çıkartılması ile gelecekte oluşacak kalın bağırsak kanser riski azaltılabilir.

TANI İÇİN ALTERNATİF YÖNTEMLER

Çift kontrastlı kolon grafisi veya sanal kolonoskopi yapılabilir. Ancak bu yöntemlerle biyopsi alınamaz, polip çıkartılamaz ve bağırsak içini örten zarın hastalıkları ve küçük polipler tam olarak görülemez.

İŞLEM SONRASI
İşlemden sonra 1-2 gün süreli karın ağrısı ve karın şişliği olabilir, genellikle kendiliğinden veya basit ağrı kesiciler ile geçer.

ÖNEMLİ

  • HAMİLE İSENİZ YA DA HAMİLE OLMA OLASILIĞINIZ VARSA MUTLAKA BİLDİRİNİZ.
  • KAN SULANDIRICI İLAÇLAR (ASPİRİN VE TÜREVLERİ; PYLAVİX, COUMADİN GİBİ) KULLANIYORSANIZ MUTLAKA BİLDİRİNİZ. Kan sulandırıcı ilaçlar işlemden 1 hafta önce kesilmelidir. İlacınızı kesmeden önce mutlaka hekiminizden onay alın.
  • HERHANGİ BİR MADDEYE KARŞI AŞIRI DUYARLIĞINIZ (ALLERJİ) VARSA MUTLAKA BİLDİRİNİZ

Randevu alırken mevcut hastalıklarınızı belirtin, (şeker hastalığı, protez kalp kapağı, kalp yetmezliği, damar sertliği, astım, ilaç allerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kan hastalıkları, göz tansiyonu gibi). Kolonoskopi işlemine, yalnız gelmeyin, İşlemden sonra en az 6 saat araç kullanılamaz, dikkat gerektiren işler yapılamaz. İşlemden sonraki 10 gün içinde şiddetli karın ağrısı, ateş, kusma, şişkinlik gibi şikayetler olduğunda hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önemle hatırlatılır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir