Sağlık Rehberi

Safra kesesi taşı ameliyatı

Safra kesesi ameliyatı, orta, şiddetli ağrıya ve diğer semptomlara neden olan safra taşları için tercih edilen yöntemdir.

Safra kesesi çıkarıldıktan sonra semptomlar genellikle geri dönmez . Az sayıda  safra taşlarının komplikasyonlarını önlemek için ameliyat yapılabilir .

Safra kesesini temizlemek için laparoskopik cerrahi genellikle en iyi yöntemdir. Açık safra kesesi ameliyatı daha uzun bir iyileşme süresi gerektirir ve daha fazla ağrıya neden olur.

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı , safra kesesini çıkarmak için yapılan en yaygın ameliyattır. Ameliyatta doktor ışıklı bir görüntüleme cihazı da içine laparoskop ve cerrahi aletler ile karın bölgesinde bir kaç küçük kesik ile işlem tamamlanır. Bu tür bir ameliyat çok güvenlidir ve hastaları genellikle bir hafta içinde işe ya da normal rutinlerine dönebilirler.

Açık safra kesesi ameliyatı , safra kesesinin çıkarıldığı daha büyük bir kesik içerir. Laparoskopik cerrahi bir seçenek değilse veya laparoskopik cerrahi sırasında komplikasyonlar görüldüğünde yapılabilir. Çoğu açık cerrahi, laparoskopik kolesistektomi denedikten sonra gerçekleşir . Kan iyi pıhtılaşmıyorsa, anatomi normal değilse veya önceki cerrahiden çok fazla yara izi varsa, açık safra kesesi ameliyatı tercih olarak görülmeyebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir